Pannonhalma: az egyház és katonaság Szent Márton hegyén
Legrégebbi okleveleink egyike 1002-ben említi, hogy „Pannonia hegyén lévő Szent Márton monostor” részére „olyan kiváltságot engedélyeztünk, amilyent Montecassino Szent Benedek monostora kapott”. Ez az oklevelünk a Pannonhalmi Alapítólevél néven vált ismertté. Ebben esik szó először a pannonhalmi bencés apátságról, ami tulajdonképpen nem is alapítólevél, hanem inkább egy kiváltságlevél, mely felsorolja a jogköröket és bevételeket. Legrégebbi nyelvi emlékeink közé tartozik. A mai bencés főapátság 996-ban alapított és azóta is folyamatosan működő monostor, hazánk egyik kiemelkedő történelmi emlékhelye. Győr és Veszprém közt fekszik, Győrtől délkeleti irányban 20 km-re, a Sokorói-dombság részeként.

Fotó: Mayer Jácint
Pannonhalma neve modern névadás következménye, nem régóta használatos.
A történelem Szent Márton hegyéről elnevezve Szentmártonként, később Győrszentmártonként ismeri.
A település 996-tól kezd jelentősebb formát ölteni, miután Géza fejedelem Csehországból behívott bencés szerzeteseket telepít le a 282 méter magas dombon. A megkezdett építkezéseket Szent István alatt fejezik be és a király megerősíti a monostor jogait. Az egyházi épületekkel párhuzamosan védelmi funkciót is nyer Szentmárton. A mai templom alapja Uros apát munkásságához köthető. Ebben az időben már kőfalak védik körben, melyek a tatárjárás próbáját is sikerrel állják ki. 1514-ben főapátsági rangot nyer.

Fotó: Mayer Jácint
A török közeledtére az egyházi szerep háttérbe szorul és kezd végvári jelleget ölteni. Fokozott tempóban épülnek új, rögtönzött erődítései.
A bencések 1586-ban elhagyják és a katonaság veszi át.
A következő száz évben hol a török – , hol a magyar haderő, hol a szerzetesek Szentmárton urai. Az oszmán veszély elmúltával a teljes komplexum helyreállításra kerül, védműveit korszerűsítik. A 18. században a főapátság épületeit már a barokk stílus dominálja.

Fotó: Mayer Jácint
1786-ban nem várt fordulat következik be a pannonhalmiak életébe, ugyanis sok egyéb szerzetesrenddel együtt a bencéseket is feloszlatja az uralkodó.
A népszerűtlen döntés 1801-ben veszti érvényét és azóta folytonos a benedek-rendi jelenlét.
A huszadik század első fele komolyabb átalakításokat hoz, amikor kiépítik a bentlakásos gimnáziumot. Ennek keretében bontják le az erődítések impozáns utolsó tornyait és változtatják meg Szent Márton hegyének arculatát a mai formára.

OSZK gyűjteményének része
A főapátság még álló erődítései
1896-ban Magyarországon hét millenniumi emlékművet emeltek; ezek egyikét szintén itt találhatjuk.
A pannonhalmi bencések az ora et labora szellemében végzik a tevékenységüket. Lelkigyakorlatozókat látnak vendégül, fenntartják a bentlakásos gimnáziumot, hatalmas kulturális szolgálatot nyújtanak – könyvtár, levéltár, múzeum, könyvkiadó működtetésével, koncertek szervezésével –, valamint dolgoznak az apátság működésének anyagi feltételeinek megteremtésében, többek között borászat, gyógynövénykert fenntartásával.
Az apátság világi tevékenységei is a hagyományos bencés hagyományokat követik.
A gazdálkodásból származó gyógynövényekből illóolaj, gyógytea és likőr lesz, a szőlőkből pedig egyházi és világi célokat szolgáló bort termelnek. A szőlőt saját ültetvényeiken termelik. Ehhez egyrészt visszavásárolták a főapátság korábbi termőterületeinek egy részét, másrészt új ültetvényeket telepítettek. A Pannonhalmi Borvidéken hagyományosan fehér szőlőket telepítenek. 2020-ban az apátságnak sörfőzdéje is nyílt. Az utazók és zarándokok ellátásából fejlődött ki a mai vendéglátás, amely már főleg a turizmus kiszolgálására épül. A látogatókat a szálláshelyek mellett étterem, pince, sörfőzde, kávéház, valamint a helyi termékeket árusító boltok várják.

Érdemes elolvasniMost nyílt Pannonhalmán, de miért érdekes egy illatmúzeum? – képek
A főapátság meglátogatását vezetéssel érdemes tervezni. Legfontosabb látnivalóink a bazilika 55 méter magas tornyával, oszlopcsarnokaival, boltozataival. Az altemplom, hazánk egyetlen épen maradt kerengője, a templom déli díszbejárata, a gótikus hagyományú Porta Speciosa, és 400000 kötetet befogadó könyvtár. A levéltár a benne található rendkívül értékes anyagok miatt nem látogatható.

Fotó: Mayer Jácint
1996 decemberében a főapátságot és környezetét a Világörökség részévé nyilvánították.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az elfogott kínai katona szerint jobb sora van ukrán hadifogságban, mint Oroszországban
Válassz biztonságos légitársaságot okosan, tudományos alapon
Egy új kutatás szerint a Tejútrendszer egy 2 milliárd fényév széles ürességben van
A Föld feletti óriási csillag bármelyik pillanatban felrobbanhat!
A brit védelmi miniszter szerint Európa nem gyakorol elég nyomást Putyinra
Oktatójátékok: Szenvedélyből tanulás és profit